czwartek, 22 czerwca 2017

Historia książkiDzisiaj trochę ciekawostek. Czytamy, wymieniamy się, kupujemy nowe książki, a czy ktoś z Was zastanawiał się skąd się one wzięły? Zaciekawił mnie ten temat, pomyślałam, że i Wam go trochę przybliżę.


Historia książki jest o tyle interesująca, że żeby ją poznać musimy przemierzyć różne epoki.

Dzisiaj mamy duży wybór książek, drukowane na papierze, z obrazkami lub bez, z różnymi czcionkami, każdy może coś wybrać, a kiedyś?

Zachwyca mnie inteligencja ludzka, że jeszcze przed naszą erą ludzie potrafili porozumieć się za pomocą pisma obrazkowego, dzisiaj mamy komputery i przeróżną technologię, wysyłamy sobie informacje w bardzo szybkim tempie, a oni w tak odległym dla nas czasie kreślili rysunki na skałach w swoich schronieniach, na korze lub skórze, wyrażali oni swoje myśli za pomocą rysunków.

4 tysiące lat p.n.e powstało pismo klinowe w Mezopotamii, przypisuje się je Sumerom, którzy używali glinianych tabliczek do pisania. Na tabliczkach odciskano znaki przy pomocy zaostrzonej twardej trzciny lub drewnianego rylca. Po obustronnym zapisaniu suszono je na słońcu lub wypalano żeby były trwałe. Przetrzymywano je w bibliotekach lub archiwach władców.

Ciekawym przykładem jest również papirus i hieroglify. Papirus był materiałem pisarskim otrzymywanym z papirusu, ubijając rozłożone paski wydzielający się sok sklejał je w jednolitą masę. Następnie wygładzano kością, muszlą lub fiszbinem, suszono na słońcu, pojedyncze arkusze papirusu sklejano we wstęgi, z których powstawały zwoje. Natomiast hieroglify to pismo obrazowe stosowane od III tys. p.n.e. Występują w nim trzy rodzaje znaków: fonogramy (zapis spółgłosek), znaki ideograficzne (słowa miały swoje odpowiedniki, np. „krzyż” oznaczał „życie”) i determinatywy (uściślenia dot. klas wyrazów, np. wszystkie imiona bóstw poprzedzane były znakiem siedzącej figurki boga).

Jest jeszcze wiele innych przykładów jak tabliczki woskowe i zwój w starożytnej Grecji i Rzymie oraz pergamin i kodeks w średniowieczu.

Przenosząc się w trochę mniej odległe czasy pierwsza książka drukowana powstała już 11 maja 868 r. w Chinach. "Diamentowa Sutra" .Wtedy to wydrukowany zwój o długości nieco ponad 5m i szerokości ok. 30 cm.

W roku 1440 Jan Gutenberg wynalazł czcionkę ruchomą, co przyspieszyło pisanie książek
W tym roku w Europie została wydana pierwsza książka. Była to Biblia Guttenberga.


W Polsce pierwszą książkę (kalendarz) wydrukowano w Krakowie w 1474 roku.


Kontrakt handlowy z Szuruppak zapisany na glinianej tabliczce


strona GutenbergaPapirus


Do następnego! :)


16 komentarzy:

 1. Ten temat jest bardzo interesujący. Dobrze, że ludzkość wymyśliła pismo, możemy dziś dzięki temu czytać książki 😁

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajnie opisana historia książki :) Ja bardzo lubię książki i uwielbiam czytać, ale ostatnio czasu na czytanie mi nie starcza - doba jest dla mnie zbyt krótka, ale mam nadzieję, że to się w końcu zmieni :) Miłego weekendu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No czasami ciężko znaleźć czas, zdarza się, że i ja muszę gdzieś upchnąć choć chwilę czasu na czytanie.
   Wzajemnie! :)

   Usuń
 3. Uwielbiam książki, czytam głównie te w formie papierowej, nie przepadam za e-bookami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem e-booki nie oddają tego klimatu, nie ma to jak dotyk i zapach książki :)

   Usuń
 4. Ciekawy temat, który zadko można spotkac na blogach o książkach nawet, nie wiedziałam niektórych ciekawostek wiec cieszę się, ze trafiłam do Ciebie :)
  Dziękuje za odwiedziny i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłaś się czegoś dowiedzieć :)
   Również pozdrawiam!

   Usuń
 5. nawet nie wyobrażam sobie życia bez książek :) chwała zatem ludzkiej inteligencji za to, że dzięki niej pojawiło się pismo, a w konsekwencji książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzisiaj mamy nawet książki w formie e-booka, czytamy nie potrzebując papieru. I mimo, że sama korzystam z książek elektronicznych to mam nadzieję, że nie zastąpią one nigdy tradycyjnego papieru na stałe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E-booki dla niektórych są na pewno jakaś wygodą, ale moim zdaniem nie ma to jak tradycyjna książka :)

   Usuń
 7. Super temat wybrałaś na post! Fajnie było odświeżyć sobie wiedzę, a przy okazji dowiedzieć się kilku nowych rzeczy. :)
  Pozdrawiam serdecznie. :)

  windowofmfashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszę się, że się podoba :)
  Również pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Niby tyle się o tym mówi na lekcjach historii, ale jednak na co dzień prawie nikt nie pamięta, że gdyby nie takie odkrycie Sumerów, to nasze obecne życie byłoby całkowicie inne ;)

  OdpowiedzUsuń