poniedziałek, 6 marca 2017

Dziewczyna, którą kochałeś
Hej!


Książka, o której dzisiaj napisze to jedna z powieści znanej autorki, a mianowicie Jojo Moyes. 

Jest to póki co pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam, ale myślę, że nie ostatnia. 
Powieść, o której piszę nosi nazwę ‘Dziewczyna, którą kochałeś’. 
Zacznę może od tego, że książka mnie bardzo zaskoczyła, nie wiedziałam czego się po niej spodziewać, ale moje odczucia są jak najbardziej na TAK! ;)
Trochę piękna, lecz smutna historia Sophie, która żyła w czasach wojny we Francji, musiała żyć z dala od męża po powrocie z Paryża, opiekować się rodziną, rodzeństwem. 
Książka ukazuje w jaki sposób ludzie musieli walczyć o siebie, swoich bliskich, spokój, chleb, zdrowie i inne cenne wartości podczas wojny. Niemieccy żołnierze nie oszczędzali nikogo, był zakaz hodowli, zakaz wieszania obrazów, Niemcy robili rewizje i zabierali wszystkie wartościowe przedmioty lub też takie użytku codziennego ludzi żyjących w francuskich wioskach. 
Niestety Sophie spotkał okrutny los, była w stanie zrobić dla swojego męża wszystko, nawet współpracować z Niemieckim komendantem, lecz gdy była już bardzo blisko szczęścia i zaznania spokoju znowu jej to odebrano. 
Głównym przedmiotem historii jest obraz, który namalował mąż Sophie – Eduardo Lefevre, który był francuskim artystą. Obraz przedstawia jego żonę.
W II części powieści przenosimy się do czasów współczesnych, gdzie Liv, dziewczyna z Londynu również musi żyć bez swojego męża. W trudnym dla niej okresie życia toczy walkę o obraz przedstawiający Sophie, który otrzymała od swojego męża jako prezent ślubny. Rodzina Eduarda upomniała się o ten obraz i sprawa trafiła do sądu. Liv dużo kosztowała próba zatrzymania obrazu przy sobie. 
Książka jest wciągająca, nieprzewidywalna, co sprawia, że czyta się ją z dużym zaciekawieniem i ciężko od niej odejść. 
Serdecznie polecam! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz